Leden 2010

Stop rasismu !!

28. ledna 2010 v 23:00 | Lucinka |  EKOpunk
I u mě doma jsem odmalička slýchávala věty typu "zase ty cikáni, jsou všichni stejný."...Jako dítě se ještě asi moc nezamýšlíme nad hlubší podstatou věci,nikdy mi to ani k zamyšlení nepřišlo. Nebyl důvod, protože jako dítě často přijmete názory rodiny a nejbližšího okolí za své a až později přijde den, kdy se začnete sami zamýšlet, zda jsou vůbec tyto názory správné. K takovému kroku nás často dovede nějaký impusl, naše vlastní zkušenost. Jinak tomu nebylo ani u mě. Zásadní význam, pro přehodnocení mých názorů, měla moje praxe ve školce. Teď můžu jen děkovat (nevím komu nebo čemu přesně) za to, že jsem měla tu čest, poznat děti z Dětského domova v Mostě, které tuto školku navštěvovaly a některé stále navštěvují. Nevím jak ani proč, ale získaly si moje srdíčko mnohem více, než ostatní děti. Skoro všechny tyto děti jsou romského původu, ale právě ony mi dokázaly, že se nemá kniha soudit podle obalu. Opravdu to jsou ty nejbáječnější děti, jaké jsem měla možnost ve svém životě poznat. Díky nim jsem se seznámila i se spoustou starších "dětí", které žijí v dětském domově nebo stejně jako já, rádi tráví v okolí DD čas.

Nikdy jsem neměla jedinou negativní zkušenost s žádným cikánem a proto nevím, proč bych je měla jakkoliv odsuzovat. Velice často se setkávám s argumentem, že kdyby mě nějaký okradl, přepadl apod.,tak bych svůj názor změnila. Musím si však tvrdě stát za svým a říct, že bych nikdy nedokázala odsoudit skupinu lidí kvůli jednotlivci,který by mi nějak ublížil. Přijde mi to jako důkaz lidské jednoduchosti a ovlivnitelnosti. Ano, člověk se lehce nechává ovlivnit médii, která do nás stále více hustí všechny ty mnohdy nesmyslné a nepravdivé informace z nejrůznějších oblastí. Je pro nás mnohem jednodušší přijmout je za své, než se nad nimi zamyslet. Po takovém rozmýšlení, by se pak člověk musel obrátit proti většinovému názoru a mnohdy se stal terčem nejrůznějších urážek a pomluv. Je pro nás tedy jednodušší, zvolit cestu první. Navíc každý z Vás asi někdy v dětství nebo i v dospělosti zažil situaci,kdy byl dlouhodoběji šikanován nebo někým zmlácen. Pokud se jednalo o cikány, každej si řekne " blbý cikáni, jen kradou,přepadaj lidi...."prostě je jednoduše odsoudí. Ale kdo z vás si někdy řekl,když ho zmlátili "bílí", že právě ti jsou všichni stejní,špatní?! Pochybuju, že to někdy někoho jen napadlo. Je zajímavé, že odsoudit jinou skupinu lidí napadne skoro každého.


Další tvrzení, se kterým se často setkávám je, že jsou všichni cikáni stejní. To mi snad přijde ještě více nesmyslné, jako to první. Žádné dvě osoby ne této planete nemohou být stejné. A už vůbec nezáleží na barvě pleti, na jejich národu,náboženství či etniku. Už tohle blbé "škatulkování" lidí mi přijde jako nesmysl, který mezi náme jen utváří bariéry a hory předsudků. Podle mě, když potkáme člověka, neměli bychom se vůbec dívat na to, zda je "bílý","černý" nebo třeba modrý...jenže to udělá málokdo. Bohužel naprostá většina lidí se dnes řídí předsudky. V každém národě a v každé zemi se najde někdo, kdo bude krást, vraždit, unášet děti a znásilňovat ženy. Nevěřím tomu, že nějaká skupina lidí k tomu má skony či něco podobného. Teď by nejspíše naprostá většina z vás argumentovala tím, že cikáni nemakaj, akorát žijou ze sociálních dávek a kradou. Jenže to je podle mě problém státu, ne jejich. Stát určuje podmínky, ve kterých jeho obyvatelé budou žít. Pokud se rozhodne určitou skupinu lidí nějak zvýhodňovat, byli by příšlušníci této skupiny opravdu hlupáci,kdyby této výhody nevyužili. Být na jejich místě, chovala bych se stejně. Proč bych se měla někde dřít za minimální dávky, když bych měla stejné peníza za mé "nicnedělání" ?! Řekla bych,že takto by se zachoval nejspíš každý, ale proto,že tuto příležitost nemá, háže všechnu špínu právě na cikány. Vidím v tom i jistou dávku závisti a pocitu nespravedlnosti. Možná opodstatněně, ale stěžovat by tito lidé měli někde jinde...nemluvě o tom, že pracovní příležitosti v dnešní době nejsou zrovna příznivé a správně finančně ohodnocené.


Další věc, která mi leží v žaludku je Dělnická strana. Jelikož bydlím v Mostě, dost se mě týkají problémy, které strana inteligentně zaostalých lidí a jejich ještě zaostalejších příznivců, způsobuje. Nedokážu pochopit, proč stále nebyla zrušena a zakázána její činnost - např. jejich "akce" v Janově. V médiích vše bylo zase nafouknuto tak,aby si obyčejný divák udělal o Janovu mnohem horší představu,než je realita. Sama jsem se v Janově zůčastnila úklidové akce uspořádané Alertou. Mnoho obyvatel se k nám v úklidu připojilo, včetně dětí a starších lidí. Musím říct, že mezi nimi nebyl ani jeden "bílý" člověk. Což mě ani nepřekvapilo, protože přesvědčit někoho, aby jentak uklízel, není lehké. Upřímně si neumím představit, při mé úklidové akci na Šibeníku, jak tam přijde paní starší 60ti let s koštětem a začně nám pomáhat uklízet.


Část tohoto článku bych ráda věnovala případu malé Natálky. To čeho byli schopni naši "milý" příznivci rasistických myšlenek, nejspíše i již zmíněné DS, je opravdu ohavné. Malá tříletá holčička tu bohužel doplatila na mindráky nějakej (nechtěla jsem být v tomto článku vulgární...ale jinak to nejde) vypatlanejch idiotů, který si nejspíše potřebovali zvýšit ego tím, že někomu podpálí dům. Natálka sice měla to štěstí, že přežila, ale asi nikdo si nedokáže představit jakou boletí si prošla, jaké trauma vytrpěla a jaký život ji čeká s popálenou tváří a zbytkem těla. "Omluvný" dopis, který byl odeslán těmito útočníky mi přijde jako výsměch. A i kdyby náhodou byl myšlen upřímně, události zpátky už nikdy nevrátí.


Nebudu tu tvrdil, že jen naše "většinová" společnost nesnáší cikány, určitě se najde i spousta lidí z druhé strany co nemá ráda nás. Otázkou však zůstává proč? Proč mezi sebou musíme nadále bojovat, udržovat si odstup a řídit se předsudky. Sama v tom nevidím žádný reálný důvod. Když někdo něco špatného udělá, proč se vůbec dávat na to, zda to byl Čech, cikán,černoch nebo vietnamec. Proč jednoduše neřekneme, ano byl to špatný člověk,náležitě ho potrestáme a tím to hasne...s tímto,možná naivním pohledem se chci dívat na svět. Tak, že nikdo není lepší nebo horší než my, tak že každý člověk je jedinečný a originální.
Ani v mém okolí se nesetkávám s moc pozitivními reakcemi na své názory, ale ty mi nikdy nikdo z hlavy nedostane. Někdy se musím stydět, s kým se vůbec bavím, když mi pak řekne nějaký rasistický výrok na jakoukoli skupinu lidí. Bohužel jen velmi malé procento lidí v mém okolí se nad tím dokáže objektivně zamyslet. Na jednu stranu mě to mrzí,ale na druhou vím, že s lidskou blbostí nic neuděláme. Už ani nečekám, že to dokážu nějak "velkoplošně" změnit, ale doufám, že alespoň tento článek někomu otevře oči nebo ho alespoň donutí se nad tím vším maličko zamyslet.