Červenec 2008

Akce,,Chceme čistý Šibeník'' a foto

29. července 2008 v 19:42 Náš špinavej Most a okolí
Začalo to jednou společnou myšlenkou...Uklidit náš Mostecký park Šibeník.Tu myšlenku se nám podařilo uskutečnit a za to jsme moc rádi, proto také chceme moc poděkovat všem zůčastněným kteří nám přišli na pomoc. I když nás bylo 20 nebo něco málo přes tak se akce vydařila. Každý pracoval i přes velké vedro ,které v neděli bylo.. Našlo se spousta věcí až jsme žasli co všechno jsme nenašli a co všechno jsou lidé schopni nechat v přírodě..(matrace,boty,různé krabice,kartony,lahve,spacáky atd..) nemluvě o milionech vajglů,které jsou na Šibeníku na každém kroku. Přistavený kontejner byl skoro celý plný odpadu, přesto jsme nestihli uklidit Šibeník úplně celý.. Ale není přece všem dnům konec.. ;)
Tady je nakonec pár fotek z ,,čistícího zásahu'':)
:
Těšíme se na další podobnopu akci a doufáme že opět bude takováto účast nebo i větší..:)

Článek po akci z 28.července

29. července 2008 v 13:59 | Deník Mostecka |  Náš špinavej Most a okolí
DOBROVOLNÍCI UKLÍZELI PARK ŠIBENÍK ČISTĚJŠÍ PARK. Více jak dvě desítky dobrovolníků se sešly v neděli v parku Šibeník, aby ho společnými silami uklidili. "Máme Šibeník rádi, rádi sem chodíme a proto jsme se rozhodli, že ho uklidíme. Ostatní lidé jen říkají, že je tady bordel, my budeme konat," řekla jedna z organizátorek úklidu Helena Hurtová. Před začátkem akce rozdali organizátoři dobrovolníkům pytle, rukavice a rady, jak nakládat s nebezpečným odpadem, kterým jsou injekční stříkačky. Pak se dav rozběhl do parku, nejvíce si mládež dala záležet u dětských prolézaček. Šibeník by ovšem neměl být jedinou lokalitou, kterou se rozhodla skupina zbavit odpadků. Příště by se rádi podívali například na Benedikt nebo jiná místa v Mostě.
Originální obrázek:

Článek o akci Šibeník z 26.července

27. července 2008 v 22:28 | Deník Mostecka |  Náš špinavej Most a okolí
Desítky Mostečanů vyčistí milovaný Šibeník
Skupina nadšenců dobrovolně a zadarmo uklidí velký park. Na brigádu zvou všechny Mostečany. Radnice žasne. To tu už dlouho nebylo
MARTIN VOKURKA
Most/ Tuto akci by si mělo město Most rozhodně zapsat do své kroniky pro budoucí pokolení. Mostecká mládež chce ve 21. století sama od sebe uklidit park Šibeník, "zelené plíce" města, které nejvíce trpí vandalstvím. Úklid začne v neděli ve 13 hodin. Sraz je u dřevěného slona. "Počítám s dvaceti lidmi. To je minimální počet. Doufám, že nás bude víc. Mohou přijít i děti a senioři," řekla včera Deníku hlavní organizátorka, 19letá studentka Helena Hurtová. Nedávno šla požádat o podporu technické služby. Ty ji poslaly za magistrátní úřednicí Zdeňkou Bubeníkovou. "Byla naším nápadem nadšená a s radostí nám vyšla vstříc. Ujistila mne, že nám budou poskytnuty rukavice a pytle. Druhý den mě telefonicky kontaktovala s prosbou o upřesnění termínu a počtu dobrovolníků," popsala spolupráci studentka. "Aktivita mladých lidí mě více než mile překvapila. Doslova mi to vyrazilo dech," komentovala pro Deník setkání s Hurtovou Bubeníková, pověřená řízením oddělení komunálního hospodářství magistrátu. Úřednice pro mládež zajistila 25 párů rukavic, pytle a dokonce přistavení velkého kontejneru ve středu parku. Požádala také městskou policii, aby dobrovolníky ochránila, když se na ně vyřítí z houštiny agresivní bezdomovec nebo čichač ředidla. Varovala také před sběrem injekčních stříkaček a doporučila školené sběrače. Podle Hurtové přislíbili pomoc v K-centru. Její přítel dnes projde park s mapou a označí místa s nepořádkem. Úklid ve skupinách má trvat asi dvě hodiny. Podle Hurtové bude kontejner určitě plný odpadků. Akce se odloží jen při velkém dešti.
Vznik ekonápadu
Hurtová chodí parkem každý den. Nepořádek jí vadí. Zjistila, že není sama. V komunikaci s dalšími nespokojenci pomohl internet. Vznikla dokonce diskuzní fóra a infostránky: sibenik.own.cz, ekopunks.blog.cz . "Super, já určitě přijdu," napsala Bára. "To je skvělý, čím víc nás na to bude, tím líp," prohlásila Máca. "Fajn, přivedu ještě dvě kámošky," uvedl další nadšenec. Možná se rodí nové občanské hnutí. Hurtová nevylučuje, že dobrovolná iniciativa se rozroste o další brigády a drobnou údržbu - tu něco natřít, tu něco přitlouct. Nepořádku v parcích je dost. "Dalšími místy by mohly být Benedikt, Ressl, Hrabák nebo i sedmistovky," řekla Hurtová. Ojedinělá aktivita vysílá k dospělým pozitivní signál - snaživá mládež jde příkladem, má své město ráda.
Originální obrázek:

Úklid Šibeníku v Mostě je tu!

22. července 2008 v 22:46 Náš špinavej Most a okolí
Sraz dobrovolníků a nadšenců je 27.července ve 13:00 na Šibeníku u dřevěného slona!!

První ekologický klub :)

15. července 2008 v 19:53 Zajímavosti

První ekologický noční klub na světě


Cyklisté a chodci tu mají vstupné zdarma, taneční parket zároveň funguje jako elektrický generátor, chůzí a tancem na něm se vyrábí elektřina. Vítejte v Surya, který se označuje za "první ekologický noční klub planety".
Celý podnik si vymyslel pětatřicetiletý Andrew Charalambous, který si také říká Dr. Earth. A když říkáme ekologický, tak opravdu ekologický. Surya (v sánskrtu "bůh slunce") má vlastní větrnou turbínu i systém solárních panelů. Když něco elektřiny zbude, Andrew hodlá pustit nadbytek do veřejné sítě a pomoci tak s napájením místních obyvatel.

Důsledně zelený...
Klub je důsledně zelený, na záchodcích šetří vodou a používá suché pisoáry a minimálně splachující toalety. A najdete tu spoustu dalších ekologických prvků, není divu, že náklady na spuštění klubu ve stávající podobě se vyšplhaly na milión liber.
"Představte si, čeho bychom mohli dosáhnout, kdyby podobně uvažovaly velké světové korporace," říká zasněně Andrew.
A pokračuje. V jeho podniku se prý bude recyklovat ostošest. Sklo, kov, plasty i papír, všechny takové produkty, které projdou barem. Navíc Charalambous přislíbil věnovat část zisku na charitativní účely.

Doslova elektrizující parket
Na to slyší ráda nejen britská veřejnost, ale i aristokracie. Proto se čeká, kdy se v ekoklubu poprvé ukážou princové Harry a William, kteří mají poměrně podrobný přehled o nejnovějších a nejžhavějších londýnských podnicích. A to by byla pro ekopodnikatele reklama k nezaplacení…
Charalambous je právem hrdý na svůj podnik, zejména pak na taneční parket vybavený technologií přetvářet pohyb návštěvníků v elektrickou energii.
"Takto jsme schopni vyrobit až šedesát procent potřebné elektřiny," říká a dodává: "S dalšími zdroji, jako jsou větrné turbíny a solární panely, jsme schopni zásobovat až dvacítku místních obyvatel. To je snad první podnik na světě, který zadarmo dává někomu elektřinu."

Šibeník - průběžné info

8. července 2008 v 12:51 Náš špinavej Most a okolí
Tě buch lidičky z Mostu a blízkýho okolí!! Máme tu zatim průběžný info o Šibeníku.
Na magistrátě byli z našeho nápadu nadšeni a tak řekli,že se nám co nejdřív ozvou a dají nám k dispozici potřebné věci na úklid,což je pro nás skvělá zpráva:-) Akce by měla proběhnout někdy koncem července,později napíšemem konkrétní datum;)
Pořád se můžete hlásit pokud máte zájem, buď zde nebo na stránce přímo o Šibeníku a jeho úklidu,která je v minulém článku nebo v našich ,,oblíbených stránkách''.

PRO MOSTEČÁKY !!!pozvánka na akci Šibeník

4. července 2008 v 12:47 Náš špinavej Most a okolí
Ahoj,chceme ještě s několika lidma rozjet takovou akci na Šibeníku = jeho úklid,snáníme ted
co nejvíc lidí,který by do toho šli s náma,pak to zkusíme dohodnout i s městem,který chceme
požádat o kontejnery,rukavice,pytle,páč tam jsou kolikrát i jehly od fetáků a tak,takže by jsme to nemohli dávat do normálních košů.Jestli chceš můžeš se přidat a když to klapne tak pak ti řeknu víc až to všechno domluvíme;) (jestli máš zájem piš do komentářů :))
Víc informací by jste měli eventuelně sehnat tady: http://sibenik.kuranda.cz
Doufáme že nám to vyjde a že vás příjde co nejvíc,určitě přijďte,uděláte něco pro dobrou věc a bude sranda ;)

okolí u popelnic

2. července 2008 v 10:14 Náš špinavej Most a okolí
Táákže,rozhodli jsme se , že se vám ukážeme v celé naší ,,kráse'' u našich ,,krásných'' mosteckých popelnic a jejich okolí....pokochání už necháme na vás :)
Máca+Lucka